W grudniu w naszej szkole ogłoszony został konkurs językowy "Christmas in Great Britain". Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu wielkości A3 dowolną techniką, przedstawiającego tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii.
W dniu 9 stycznia nastąpiło podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów przez p. M. Jakóbczak.
Lauretami konkursu zostały: Marta Bielak - I miejsce, Karolina Kryk - II miejsce, Agnieszka Tomusiak - III miejsce.
Serdecznie gratulujemy.
W dniu 9 stycznia 2017 r. odbyło się spotkanie z panią sierżant sztabowy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Lublinie.
W grudniu 2016 r. nasze pierwszaki pod opieką wychowawczyni K. Tuzimskiej wzięły udział w OGÓLNOPOLSKIM TEŚCIE WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE 2016.
„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Organizowany jest przez firmę Maspex, we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Akcja uzyskała patronat honorowy Komendanta Głównego Policji oraz Kuratoriów Oświaty w Polsce.
W ramach programu przekazane zostały materiały edukacyjne wraz ze scenariuszami lekcyjnymi. W folderze zawarta została wiedza o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu, w czasie zabawy i korzystania z Internetu. Podczas zajęć dzieci miały możliwość zdobycia wiedzy m.in. na temat bezpiecznego poruszania się po drogach. Podsumowaniem zajęć był udział w Ogólnopolskim Teście Wiedzy o Bezpieczeństwie. Nasi uczniowie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, z którymi mogą spotkać się na co dzień.
W ramach Testu, dzieci odpowiedziały na 15 pytań dotyczących bezpieczeństwa, udostępnionych online na stronie internetowej www.akademiapuchatka.pl/nauczyciele. Pytania miały formę pisemną oraz obrazkową. Do każdego z nich przygotowano trzy warianty odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowa. Głównym celem Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie było podsumowanie, utrwalenie i sprawdzenie wiedzy, dotyczącej bezpieczeństwa w każdej sytuacji, z jaką maluch może się spotkać.
Po zakończeniu sprawdzianu, każdy uczestnik otrzymał informację, jaki wynik uzyskał, mógł także zweryfikować, gdzie i dlaczego popełnił błąd oraz jaka jest poprawna odpowiedź na dane pytanie. Jako że wszyscy uczniowie uzyskali wysokie wyniki w teście nasza klasa otrzymałą Certyfikat Akademii Bezpiecznego Puchatka 2016.
Znamy już wyniki III Gminnego Konkursu Plastycznego "Tradycyjne szopki bożonarodzeniowe".
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
w kategorii klas I-III:
I miejsce - Zuzanna Mydlak, Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzyżewicach - Rechcie
II miejsce - Łukasz i Paweł Kostruba, Publiczna Szkoła Podstawowa w Osmolicach
w kategorii klas IV-VI:
I miejsce - Mateusz Wójcik, Zespół Szkół w Bystrzycy Starej
II miejsce - Martyna Tokarska, Zespół Szkół w Bystrzycy Starej
III miejsce - Weronika Górecka, Agata Zając, Zespół Szkół w Bystrzycy Starej
Wyróżnienia:
Jakub Ciężak - Zespół Szkół w Bystrzycy Starej
Damian i Karolina Kryk, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kiełczewicach Górnych
Gratulujemy laureatom. Nagrody oraz dyplomy zostaną przekazane do szkół w ciągu najbliższych dni.
W czwartek, 15 grudnia 2016 r.,nasza szkoła wspólnie z Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice, Klubem Seniora z Kiełczewic Górnych, Klubem Kobiet Aktywnych oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Strzyżewicach zorganizowała pierwszą Wigilię dla osób samotnych z terenu naszej Gminy.
W spotkaniu opłatkowym wzięli udział przedstawiciele Urzędu Gminy. Obecny był wójt Jan Andrzej Dąbrowski, sekretarz Elżbieta Budzyńska oraz skarbnik Halina Zdybel. Dla zgromadzonych przy wigilijnym stole gości Jasełka zaprezentowali uczniowie naszej szkoły pod opieką p. K. Stańko oraz p. I. Korniak, zaś koncert kolęd przygotowała p. K. Tuzimska.
Cieszymy się, że nasza szkoła angażuje się w działania na rzecz całej społeczności. Nasza radość jest tym większa, że występ naszych dzieci podobał się uczestnikom spotkania.
Od 14 grudnia na szkolnym korytarzu wystawione są prace wykonane na szkolny kiermasz świąteczny.
Do jego organizacji przyczynili się zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Cieszą oko pachące stroiki, misterne choinki z szyszek, piórek, kolorowych nitek. Zadumane aniołki, małe kompozycje bożonarodzeniowe, zawieszki na choinkę - to wszystko czeka na zainteresowanych.
Zapraszamy
Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.
Nasza szkoła od kilku lat bierze udział w akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo „NASZ DOM”. W dniach od 28 listopada do 9 grudnia 2016r.wszyscy uczniowie z naszej szkoły włączyli się w zbiórkę grosików.
Celem akcji „Góra Grosza” było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzeniu i dofinansowaniu domów dziecka. W tym roku udało nam się zebrać 214,97zł.
Najdrobniejsze monety, zebrane w tak dużej ilości, mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu udzielona zostanie istotna pomoc bardzo wielu koleżankom i kolegom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Uświadamiamy naszym dzieciom, że powinniśmy być wrażliwi i nieobojętni na los innych, że powinniśmy się zjednoczyć dla wspólnego dobra, dla wspólnego celu.
W imieniu Samorządu Uczniowskiego chciałabym serdecznie podziękować wszystkim naszym uczniom za czynny udział w akcji. Po raz kolejny udowodniliście, że los potrzebujących dzieci nie jest Wam obojętny.
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
Szanowni Państwo!
W związku ze zbliżającymi się obchodami 100-lecia istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej w Kiełczewicach Górnych pani Dyrektor wraz z Radą Pedagogiczną podjęła decyzję o rozpoczęciu procedury związanej z wyborem patrona naszej placówki. W tym celu organizujemy debatę społeczną, w celu wypracowania wspólnej opinii całego środowiska. Spotkanie odbędzie się 14.12.2016 r. (środa) o godz. 16.00 w PSP w Kiełczewicach Górnych. Bardzo liczymy na Państwa obecność. Mamy nadzieję, że wspólnie dokonamy właściwego wyboru.
W grudniu w naszej szkole prowadzona była przez Samorząd Uczniowski akcja zbierania maskotek dla Oddziału Ratunkowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. W sumie uzbieraliśmy wiele kolorowych przytulanek oraz pluszowych zabawek, które trafią do małych pacjentów.
W dniu 9 grudnia, pod opieką p. A. Klimek i K. Tuzimskiej, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego przekazały je na ręce pani oddziałowej. Otrzymaliśmy oficjalne podziękowanie dla naszej szkoły za zaangażowanie się w tą akcję. Mamy nadzieję, że te zabawki choć trochę umilą dzieciom pobyt w oddziale, a ich uśmiech będzie dla nas największym podziękowaniem.
W ostatnich dniach z okazji Mikołajek praktycznie wszystkie klasy z naszej placówki wyjeżdżały do kina „CINEMA CITY” w Lublinie. Harmonogram wyjazdów był następujący:
Celem wyjazdów tych było m.in: kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz w środkach transportu publicznego, a także integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.
Po zakończonych seansach był czas na pamiątkowe zdjęcia, a następnie pełni wrażeń wracaliśmy do szkoły.
Z kolei w dniu 8 grudnia klasa V oraz VI wraz z wychowawcami jadą obejrzeć film „Za niebieskimi drzwiami”. Życzymy udanego seansu.
Zdjęcia z dotychczasowych wyjazdów Mikołajkowych w naszym albumie. Zapraszamy do oglądania.
Noc z 2 na 3 grudnia minęła nam niezwykle przyjemnie, bowiem właśnie wtedy przy współpracy z Filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Kiełczewicach Górnych organizowaliśmy "Noc z Mikołajem". W spotkaniu wzięło udział ok. 75 dzieci, p. J. Gorajek - bibliotekarka oraz opiekunowie: K. Tuzimska, A. Klimek, A. Szabat, M. Jakóbczak. A. Sagan, K. Stańko, T, Samolej i I. Korniak. Było to podsumowanie projektu czytelniczego jaki nasza placówka realizuje od początku września.
Tego wieczoru było po prostu Mikołajowo - praktycznie każdy uczestnik zabawy miał na sobie czapkę Mikołaja lub element stroju w kolorze czerwonym.
Zabawę rozpoczęliśmy od przeczytania listu, jaki Święty Mikołaj zostawił dla dzieci wraz ze wskazówką, gdzie ukrył prezent - niespodziankę. Po dokonaniu podziału na drużyny na szkolnym korytarzu gościliśmy: Śnieżne Bałwanki, Sopelki Lodowe, Szybkie Renifery, Waleczne Trolle, Śnieżynki oraz Zwinne Elfy.
Pierwsze zadanie wymagało od uczestników nie lada zdolności plastycznych, bowiem każda drużyna po wylosowaniu koperty miała zilustrować w formie plakatu odpowiedź do zagadki. W ruch poszły pastele i już po kilkunastu minutach naszym oczom ukazały się prawdziwe arcydzieła - portrety Mikołaja. Trudne zadanie miało jury, niemniej jednak punkty zostały rozdysponowane. Odpowiednia ilość płatków śniegu powędrowałą na tablicę punktacyjną naszych zawodników.
Jak się okazało św. Mikołaj wpadł w tarapaty potrzebował naszej pomocy, gdyż niechcący zaplątał się w choinkę i porozrywał ozdoby świąteczne. Jak można się domyśleć kolejnym zadaniem było wykonanie w drużynach w ciągu 10 minut jak najdłuższego łańcucha z pasków kolorowego papieru. Każda z grup spisała się doskonale - wszyscy pracowali zgodnie, niektórzy mieli wręcz opracowany system sklejania.
Mikołaj rozwożąc prezenty często musi wykazywać się nie lada celnością wrzucając je z sań do kominów. Biorąc z niego przykład sprawdzaliśmy naszą celność i rzucaliśmy śnieżkami do celu. Pakowaliśmy także nietypowe prezenty - najmniejszego bądź największego przedstawiciela z każdej drużyny. Było mnóstwo śmiechu ale pomysłowość dzieci nie zna granic. W książce A. Grabowskiego pt. "List do św. Mikołaja" wyszukiwaliśmy o co prosiły dzieci Mikołaja, szukaliśmy drogi w labiryncie.
Najwięcej emocji jednak wzbudziły wyścigi zaprzęgów reniferów. Mogliśmy podziwiać determinację i hart ducha niektórych uczestników. Na koniec był quiz wiedzy o świętach i Św. Mikołaju jednak nie sprawił on nikomu większych trudności. Po podliczeniu głosów okazało się że bezkonkurencyjne okazały się Śnieżynki. Jednak nie wygrana była najważniejsza tylko dobra zabawa. Dzieci bez trudu, na podstawie wskazówek Mikołaja, odnalazły ukrytą niespodziankę, czyli drobne słodkości.
Po konkurencjach młodsi uczestnicy zabawy udali się pod opieką rodziców do domów, zaś uczniowie klas IV-VI pozostali w szkole bo to nie był jeszcze koniec niepodzianek - wkońcu mieliśmy spędzić w szkole całą noc. Po kolacji ufundowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Strzyżewicach spotkaliśmy się wszyscy na korytarzu, który zamienił się w tym czasie w salę kinową. Wspólnie obejrzeliśmy film animowany o perypetiach zwierzaków domowych i po 23:00 udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. Wytrwali nie zmrużyli oka do 4:00 godziny i co ciekawe, nikt nie zaspał na wspólne śniadanie o godz. 7:30.
Zgodnie możemy stwierdzić, że to była intensywnie spędzona noc. Kolejna być może już za rok, kto wie...
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w trzeciej edycji gminnego konkursu na ozdoby bożonarodzeniowe.Tematem tegorocznej edycji są szopki bożonarodzeniowe. Więcej informacji w regulaminie.
Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV – VI naszej szkoły do udziału w konkursie ”Christmas in Great Britain”.
Aby wziąć udział w konkursie należy własnoręcznie wykonać plakat formatu A3 przedstawiający tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii.
Prace należy wykonać samodzielnie wykorzystując dowolne techniki plastyczne, zdjęcia oraz krótkie informacje w języku angielskim.
Ocenie będą podlegać następujące elementy: estetyka wykonania, pomysłowość, poprawność językowa oraz zgodność z tematem.
Podpisane prace należy składać u nauczyciela j. angielskiego do dnia 15 grudnia 2016 roku.
Na zwycięzców czekają dyplomy oraz nagrody!
W tym roku odbędzie się już XVII edycja ogólnopolskiej akcji Góra Grosza, czyli zbierania monet w całej Polsce, organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom. W ten sposób możemy pomóc dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach.
Zebrane pieniądze zostaną przekazane m.in. na zakup niezbędnych rzeczy, wysyłanie całej rodziny na terapię lub umieszczenie dziecka w bezpiecznym miejscu na czas kryzysu w jego rodzinie.
Akcja Góra Grosza organizowana jest w szkołach i przedszkolach w całej Polsce w dniach od 28 listopada do 9 grudnia 2016 roku.
W każdej klasie umieszczony zostanie specjalny pojemnik na zbierane monety. Zachęcamy do właczenia się w akcję.
W dniu 25 listopada w naszej szkole zrobiło się bardzo "misiowo", bowiem przybyły one razem z uczniami do szkoły, by wziąć udział w kolejnych urodzinach pluszaka.
Nasze „misiowe święto” było zorganizowane przez p. dyrektor A. Skałba, p. K. Tuzimską oraz panią z filii biblioteki publicznej J. Gorajek. W wypełnionej po brzegi pluszakami „Misiowej Krainie" wzięli udział praktycznie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzieci miały okazję poznać historię narodzin pluszowego misia.
Dodatkową atrakcją były „misiowe konkurencje”, m.in.: sznurowanie misiowego bucika, ubieranie misia na spacer, odszukiwanie właściwej drogi w labiryncie. Święto naszego Jubilata nie mogło się obyć również bez przysmaku misiów czyli miodku. Najszybszym w zlizywaniu słodkości z talerzyka okazał się uczeń kl. II Bartek Zdybel. Po konkurencjach sprawnościowych wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali „małe co nieco” w postaci słodkości.
Podczas imprezy w imieniu pani dyrektor A. Skałba wręczone zostały również nagrody w konkursie grafiki komputerowej ph. „Potret pluszowego misia". Z wielu ciekawych prac komisja wybrała najładniejsze. Laureatami zostali: Kasia Kutyła, Jakub Kapica, Marta Rowińska, Kacper Tracz, Martynka Rybaczek, Maja Skiba, Nikodem Sidor oraz Rafał Kołtun.
Tradycyjnie już spośród zgromadzonych pluszaków wybraliśmy m.in. najsłodsze, najmniejsze, największe, najstarsze misiaki.
Zdjęcia z imprezy zamieszczone są w naszej galerii.
Nawiązując do znanego wszystkim zwyczaju wróżenia w Wigilię Św. Andrzeja, w naszej szkole jak co roku odbyła się zabawa andrzejkowa, którą organizował samorząd uczniowski.
Przy okazji każdy uczestnik zabawy mógł zrobić coś dobrego dla innych, bowiem biletem wstępu była drobna słodycz, która zostanie przekazana na paczki Mikołajkowe dla najbardziej potrzebujących z terenu naszej gminy. Udało nam się zebrać pokaźny kosz, za co serdecznie wszystkim dziękujemy.
Tegoroczna impreza odbyła się 24 listopada. Jako pierwsi, pod opieką swoich wychowawców, bawili się uczniowie klas młodszych, a następnie starsze klasy. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem czekali na to, kim według przepowiedni wróżek zostaną w przyszłości. Mogli też poznać imię swojej wybranki bądź wybranka. Pani K. Stańko zaprezentowała również przygotowywany wspólnie z dziećmi układ choreograficzny. Jednak najwięcej radości sprawiła dzieciom zabawa "Dwie ręce, jedna noga". Pomysłowość uczestników, ich gibkość i zwinność zaskakiwała. Podczas zabawy było dużo śmiechu i radości. Jak można zauważyć oglądając zdjęcia w naszej galerii wszyscy świetnie się bawili.
24 listopada był bardzo ważnym dniem dla naszych najmłodszych wychowanków. W tym dniu bowiem, w obecności starszych kolegów i koleżanek, nauczycieli oraz rodziców maluszki składały uroczyste przyrzeczenie. Dla zgromadzonej publiczności zaprezentowały, przygotowane pod opieką wychowawczyni p. K. Stańko, Smerfne przedstawienie. Oprócz niewątpliwych zdolności recytatorskich naszych milusińskich, mogliśmy podziwiać ich talenty taneczne.
Miłym akcentem uroczystości było również wręczenie przez panią bibliotekarkę nagród dla dwóch uczennic z oddziału przedszkolnego, które w Gminnym Konkursie na ulubioną postać bajkową, organizowanym przez bibliotekę w Strzyżewicach, zdobyły pierwsze miejsca.
Na koniec maluszki sprawiły swojej wychowawczyni miłą niespodziankę i odśpiewały gromkie "Sto lat"z okazji nadchodzących imienin.
Zdjęcia z uroczystości dostępne w naszym albumie fotograficznym. Zapraszamy do oglądania.
Drodzy Uczniowie w związku ze zbliżającym się dniem 06. grudnia Samorząd Uczniowski zachęca wszystkich uczniów do czynnego udziału w dwóch akcjach, które będą przeprowadzone w naszej szkole.
Akcja nr 1
Jeżeli masz w domu niepotrzebną maskotkę misia lub innego pluszowego zwierzaka, który nie jest Ci już potrzebny, a jest jeszcze w całkiem dobrym stanie, przynieś ją do naszej szkoły, a Samorząd Uczniowski przekaże ją Dziecięcemu Szpitalowi Klinicznemu w Lublinie.
Pomóż wywołać uśmiech na dziecięce twarze.
Akcja nr 2
Chcielibyśmy również zapoczątkować w naszej szkole zbiórkę darów na rzecz schroniska dla zwierząt. Jeżeli masz w domu stary koc, narzutę lub zabawki dla zwierząt, które są już niepotrzebne przynieś je do naszej szkoły. Zebrane rzeczy przekażemy schronisku dla zwierząt. Z pewnością ogrzeją w czasie zimowych dni niejednego czworonoga.
W dniu 22 listopada, we wtorek, cała społeczność naszej szkoły, wzięła udział w szkoleniu nt. „Zasad postępowania w przypadku zagrożenia antyterrorystycznego". Szkolenie zostało przeprowadzone przez pracownika firmy Szkolpol.
Dzieci miały możliwość zapoznania się z zasadami postępowania na wypadek wtargnięcia napastnika na teren szkoły, alarmowania o zagrożeniu uczniów i nauczycieli. Prowadzący prelekcję opowiadał również, jak należy się zachować, gdy znajdziemy pozostawiony bez opieki dziwny przedmiot.
Całość wzbogacona została o film pokazowy, nakręcony przez jedną ze szkół w Lublinie, w którym znalazły się m.in., wskazówki, jak zachować się gdy znajdziemy się w grupie zakładników. „Rób, co ci każą. Nie graj bohatera i nie stawiaj oporu. Dyskutowanie z napastnikami lub bunt mogą tylko pogorszyć sytuację" - takie zdania padały z ust wyspecjalizowanych pracowników służb specjalnych. Wiedza na ten temat uratowała już życie wielu osobom. Mamy jednak nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli wykorzystać jej w praktyce.