Nawigacja

Rok szkolny 2018/2019 Rok szkolny 2017/2018 Program rozwoju kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w Gminie Strzyżewice Szkoła dobrych praktyk 2011 Szkoła dobrych praktyk 2012

Akcje, programy, projekty

Rok szkolny 2017/2018

W roku szkolnym 2017/2018 nasza szkoła realizowała następujące projekty:

  •  "Trzymaj formę" - to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekty powinny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Koordynatorem programu z ramienia szkoły został p. Alfred Sagan. Osobą odpowiedzialną za realizację akcji jest również p. Anna Klimek.
  • Uczniowie klasy drugiej naszej szkoły pod opieką p. Katarzyny Tuzimskiej oraz p. Anety Szabat zakwalifikowali się do udziału w ogólnopolskim projekcie "Od grosika do złotówki". Jest to projekt adresowany do uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych. Tematyka koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie). Główne cele programu to nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu. Program wdrażany jest podczas obowiązkowych zajęć szkolnych. Istotnym elementem jest współpraca z rodzicami. Zajęcia dydaktyczne angażują bowiem także rodziców, którzy aktywnie włączają się na każdym etapie projektu w pracę swoich dzieci. Mogą to uczynić np. poprzez wykonywanie wspólnie z nimi zadań domowych, polegających w części na rozmowie na temat realizowanych w danym dniu treści, czy wypełnianie Karty oszczędzania. Realizacja projektu będzie kontunuowana również w kolejnym roku szkolnym.
  • "Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej" - Uczniowie klasy 2 zgłosili swój udział w ogólnopolskim Programie edukacji stomatologicznej Niesamowity świat higieny jamy ustnej przygotowanego przez Instytut Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska. To właśnie w wieku 6-7 lat wykształca się towarzyszące przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę. „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” powstał, aby zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których zdobędą niezbędną wiedzę na temat zębów oraz dowiedzą się, jak ważne jest dbanie o ich stan już od najmłodszych lat. Koordynatorem projektu z ramienia naszej placówki jest p. Katarzyna Tuzimska.
  • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła poraz kolejny już zgłosiła udział do programu "Moje dziecko idzie do szkoły". Realizować go będą wszyscy uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klasy I, dla których przekroczenie progu szkoły to wielkie przeżycie. Program został skierowany do ich rodziców i opiekunów, a jego celem jest podniesienie wiedzy na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych u dzieci oraz przekonanie o skuteczności podejmowania działań profilaktycznych. Koordynatorem odpowiedzialnym za realizację programu z ramienia naszej szkoły jest p. Bożena Sudół - wychowawczyni oddziału przedszkolnego, zaś w realizację włączone są również p. Wioleta Klimek oraz p. Kinga Krusińska.
  • Uczniowie klasy II w bieżącym roku szkolnym realizować będą program z zakresu profilaktyki zdrowotnej "Mały Ratownik to ja".  Celem prowadzenia edukacji ratowniczej jest zapobieganie i minimalizowanie skutków zagrożeń oraz wyposażenie uczniów w wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.  Zadaniem programu jest uświadomienie dzieciom o grożących niebezpieczeństwach, uwrażliwienie ich na dbałość o  swoje  zdrowie.  Program  poświęcony  jest  tematyce  zapobiegania  wypadkom oraz  sposobom  prawidłowego  zachowania  się  w  miejscach  wypadku. Dzieci  mają  nie  tylko  poznać  zasady  zachowania  bezpieczeństwa  w  domu, szkole i  w innych miejscach, ale również wdrożyć odpowiednie postępowanie w sytuacji zagrożenia życia, wypadk, czy katastrofy oraz nabyć praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w realnych wydarzeniach. Realizacja tego programu umożliwi kształcenie u  dzieci  bezpiecznych  zachowań, nabycie  umiejętności  zachowania  w  sytuacji zagrożenia  życia  i  zdrowia  oraz  nabycie  praktycznych umiejętności  udzielania  pierwszej  pomocy  poszkodowanym. Osobami odpowiedzialnymi za realizację programu są p. Katarzyna Tuzimska oraz p. Aneta Szabat.
  • Uczniowie klasy II w bieżącym roku szkolnym 2017/2018 biorą udział w ogólnopolskim programie "Śniadanie daje moc". Realizacja odbywać się będzie przez cały rok szkolny.  Zadniem jest utworzenie w klasie Klubu Śniadanie Daje Moc oraz obchodzenie Dnia Śniadanie Daje Moc. W czasie zajęć edukacyjnych będą przekazywane najmłodszym cenne informacje, w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania, o roli prawidłowego żywienia. Szkolnym koordynatorem programu jest p. Katarzyna Tuzimska, a w realizację włączona jest także p. Aneta Szabat. Do akcji dołączyła również klasa I pod opieką p. Wiolety Klimek.
  • "Z wizytą w Szchogrodzie" Klasa druga pod opieką wychowawcy oraz p. A. Szabat i p. A. Wiatrowskiej realizuje projekt edukacyjny, mający na celu poznanie tajników gry w szachy ".
  • "Zdrowe Nietrudne" - to program edukacyjny kierowany do uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2017/2018 organizowany przez firmę Kupiec - producenta kaszy.Celem Programu jest propagowanie wśród dzieci zdrowego sposobu odżywiania oraz nauki o zdrowym odżywianiu. Swój udział w programie zgłosiła klasa pierwsza z wychowawczynią p. Wioletą Klimek.
  • "Wybieram wodę" - to ogólnopolski program edukacyjny będący wspólną inicjatywą Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Instytutu Promocji Zdrowia i Dietoterapii. Działania programu będą zwracać szczególną uwagę na to, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa prawidłowe nawodnienie organizmu.  W bieżącym roku szkolnym do realizacji programu przystąpiła klasa pierwsza wraz z wychowawczynią p. Wioletą Klimek.
  • Zakodowana klasa druga - Uczniowie klasy drugiej, pod opieką wychowawczyni p. K. Tuzimskiej oraz p. A. Szabat, od II semestru roku szkolnego 2017/2018 realizują zadania z tzw. kodowania na dywanie. Poznają także tajniki programowania oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii w edukacji m.in. tabletów, tablicy interaktywnej i mini robotów.
  • Zbiórka makulatury - Nasza placówka jak już od kilku lat prowadzi zbiórkę makulatury. Także w bieżącym roku szkolnym będzie ona kontynuowana. Wszelkich informacji na ten temat udziela p. Anna Klimek - opiekun Samorządu Uczniowskiego.
  • realizacja III edycji Akcji „Kup Pan szczotkę!”. Do 15 października 2017 r. zbieraliśmy szczoteczki i pasty do zębów dla afrykańskich dzieci chodzących do misyjnych szkół i przedszkoli. Osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie zbiórki były p. Katarzyna Tuzimska oraz p. Anna Klimek.
  • "Opatrunek na ratunek" - Już po raz kolejny, Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” zbierała środki opatrunkowe, które zostały przekazane misyjnym szpitalom i przychodniom w Afryce. Akcja trwała do 5 stycznia 2018 r. Za realizację akcji z ramienia naszej szkoły odpowiedzialne były p. K. Tuzimska oraz p. A. Klimek.
  • "Wzorowa łazienka" - nasza placówka brała udział w czwartej edycji programu "Wzorowa Łazienka", którego inicjatorem jest marka Domestos. Celem akcji jest poprawa warunków sanitarnych w szkolnych łazienkach oraz edukacja uczniów w zakresie właściwego dbania o higienę.Dzięki uczestnictwu w programie nasza szkoła mogła pogłębiać edukację uczniów w zakresie właściwych nawyków higienicznych. Za realizację odpowiedzialne były p. Katarzyna Tuzimska, p. Anna Klimek oraz p. Aneta Szabat.
  • Pluszaki dla chorych dzieci - kolejny już raz zbieraliśmy maskotki dla Oddziału Ratunkowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lubliniek, które wręczane są dzieciom podczas pobytu maluchów w szpitalu. W ten sposób pracownicy starają się uprzyjemnić małym pacjentom rozłąkę z najbliższymi.Zebrane przez nas maskotki, książeczki, zabawki, gry planszowe przekazane zostały na SOR. Koordynatorami akcji były p. Katarzyna Tuzimska oraz p. Anna Klimek.
  • W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy I brali udział w kolejnej edycji programu "Akademia Bezpiecznego Puchatka". Jest to program edukacyjny o charakterze społecznym. Zadaniem szkół, które biorą udział w programie, jest realizacja przygotowanych scenariuszy i wykorzystanie przesłanych materiałów do edukowania swoich podopiecznych na temat bezpieczeństwa. Po zakończeniu zajęć przeprowadzanych na podstawie materiałów „Akademia Bezpiecznego Puchatka” odbywa się Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie sprawdzający zdobytą przez Pierwszoklasistów wiedzę z zakresu bezpieczeństwa oraz  zasad udzielania pierwszej pomocy.Osobą odpowiedzialną za realizację programu była p. Wioleta Klimek.
  • "Szkole pomagamy i świat oczyszczamy" - Samorząd Uczniowski był opiekunem akcji poelgającej na zbiórce elektrośmieci czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na rzecz naszej szkoły.  Celem akcji ekologicznej było podniesienie świadomości ekologicznej na temat zużytego sprzętu oraz praktyczne przeciwdziałanie zanieczyszczeniu Ziemi elektroodpadami. Odpowiedzialna za przeprowadzenie akcji była p. Anna Klimek.
  • "Akcja Ekoszkoły" - jej celem była zbiórka niepotrzebnych już użytkownikom telefonów komórkowych i zamiana ich na środki pieniężne dla szkoły. Za otrzymane w ten sposób pieniądze szkoła mogła przeznaczyć na dowolny cel. Opiekunem akcji była p. Anna Klimek.
  • Od roku szkolnego 2017/2018 programy "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Mleko w szkole" zostały zastąpione nowym Programem dla szkół! Nowy Program dla szkół ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko korzystając z najlepszych doświadczeń zebranych podczas dotychczasowej realizacji programu Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole. 
  • Nakręceni na pomaganie - zbieraliśmy nakrętki dla sióstr Moniki i Mileny. Osobą odpowiedzialną za zbiórkę nakrętek była p. Anna Klimek.
  • Nasza szkoła przystąpiła do IX Edycji Programu Insta.Ling dla Szkół, która obejmuje semestr zimowy roku szkolnego 2017/2018. Jest aplikacją do nauki słówek  języków obcych. Dzięki niej uczniowie mają możliwość nauki nowych słówek oraz systematycznego powtarzania słówek z przerobionego w szkole materiału. Nauka realizowana jest poprzez quiz, w którym uczeń dopasowuje słówka do zdania wyświetlonego na ekranie. Program dostosowuje poziom trudności indywidualnie do ucznia. Uczniowie mogą także posłuchać wymowy każdego słowa przygotowanej przez profesjonalnego lektora. Nauczyciele i rodzice, dzięki otrzymywanym raportom, mogą kontrolować systematyczność i postępy ucznia. Nad prawidłowym przebiegiem w programie czuwały p. Magdalena Jakóbczak oraz p. Anna Klimek.

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiełczewicach Górnych
    Kiełczewice Górne 41
    23-107 Strzyżewice
  • tel./ fax. (81) 566 66 04

Galeria zdjęć