Nawigacja

Rok szkolny 2018/2019 Rok szkolny 2017/2018 Program rozwoju kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli szkół podstawowych w Gminie Strzyżewice Szkoła dobrych praktyk 2011 Szkoła dobrych praktyk 2012

Akcje, programy, projekty

Rok szkolny 2018/2019

  W roku szkolnym 2018/2019 nasza szkoła realizuje następujące projekty:

 

  • Szkoła z Prawami Dziecka - W 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia najważniejszego na świecie dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. W związku z tą szczególną datą nasza szkoła przyłączyła się do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Szkoła z Prawami Dziecka”. Celem projektu UNICEF jest zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji o prawach dziecka, zapoznanie dzieci i młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka a także wyróżnienie najaktywniejszych działaczy dbających o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności. realizując projekt nasza szkoła ma szansę otrzymać Certyfikat Szkoły z Prawami Dziecka.

  • "Program dla szkół" - Od roku szkolnego 2017/2018 programy "Owoce i warzywa w szkole" oraz "Mleko w szkole" zostały zastąpione nowym Programem dla szkół! Nowy Program dla szkół ma na celu skutecznie promować wśród uczniów zdrową dietę bogatą w owoce i warzywa oraz mleko korzystając z najlepszych doświadczeń zebranych podczas dotychczasowej realizacji programu Owoce i warzywa w szkole oraz Mleko w szkole. 

  • Zbiórka makulatury - Nasza placówka jak już od kilku lat prowadzi zbiórkę makulatury. Także w bieżącym roku szkolnym będzie ona kontynuowana. Wszelkich informacji na ten temat udziela p. Anna Klimek - opiekun Samorządu Uczniowskiego

  • Nakręceni na pomaganie - Obecnie zbieramy nakrętki dla sióstr Moniki i Mileny. Zachęcamy do właczenia się w akcję. Warto pomagać. Osobą odpowiedzialną za zbiórkę nakrętek jest p. Anna Klimek.

  • "Piękna nasza Polska cała" I edycja - Klasy druga oraz trzecia pod opieką wychowawców oraz nauczyciela wspomagającego do grudnia 2018 r. brały udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna nasza Polska cała". Dzieci mialy za zadanie wykonać 11 wybranych zadań z zaprezentowanej listy 20 zadań. Tematyka zajęć związana była z treściami patriotycznymi i folkowymi. W każdym miesiącu roku szkolnego uczniowie poznawali kolejne regiony Polski. Wykonywali również zadania projektowe, co przyczyni ło się do kształtowania postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwiło na piękno, folklor i tradycje Polski.

  • "Piękna nasza Polska cała" - II edycja - Od marca 2019 r. klasa  trzecia pod opieką wychowawcy oraz nauczyciela wspomagającego bierze udział w realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna nasza Polska cała". Przed dziećmi co miesiąc in. 4 wybrane zadań do wykonania z zaprezentowanej listy zadań. Tematyka zajęć związana jest z treściami patriotycznymi i folkowymi. W każdym miesiącu roku szkolnego uczniowie wykonywać będą zadania projektowe, co przyczyni się do kształtowania postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwi na piękno, folklor i tradycje Polski.

  • "BohaterON - włącz historię" - w bieżacym roku szkolnym nasza placówka właczyła się w ogólnopolską akcję edukacyjną BohaterON–włącz historię! Od 19 września każdy uczeń naszej szkoły miał możliwość wysłania bezpłatnej kartki i powiedzienia „dziękuję” Powstańcom Warszawskim. BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Jego zadaniem jest edukować społeczeństwo, ukazując nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje Powstańców. Mamy nadzieję, że kartki od naszych uczniów sprawią im wielką radość. Za przeprowadzenie akcji odpowiedzialne były p. T. Samolej i p. K. Tuzimska.

  • "Od grosika do złotówki" - Uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły pod opieką p. K. Tuzimskiej oraz p. A. Szabat od ubiegłego roku szkolnego biorą udział w ogólnopolskim projekcie "Od grosika do złotówki". Jest to projekt adresowany do uczniów klas drugich i trzecich szkół podstawowych. Tematyka koncentruje się wokół podstawowych pojęć dotyczących finansów i przedsiębiorczości (pieniądze, zarabianie, racjonalne wydawanie pieniędzy, oszczędzanie, inwestowanie). Główne cele programu to nabycie przez dzieci umiejętności gospodarowania pieniędzmi, ustalania priorytetów przy ich wydawaniu lub oszczędzaniu. Program wdrażany jest podczas obowiązkowych zajęć szkolnych. Istotnym elementem jest współpraca z rodzicami. Zajęcia dydaktyczne angażują bowiem także rodziców, którzy aktywnie włączają się na każdym etapie projektu w pracę swoich dzieci. Mogą to uczynić np. poprzez wykonywanie wspólnie z nimi zadań domowych, polegających w części na rozmowie na temat realizowanych w danym dniu treści, czy wypełnianie Karty oszczędzania.

  • "Z wizytą w Szchogrodzie" - klasa trzecia pod opieką wychowawcy oraz p. A. Szabat realizuje projekt edukacyjny, mający na celu poznanie tajników gry w szachy "Z wizytą w Szachogrodzie".

  • "Mały Ratownik to ja" -Uczniowie klasy III w bieżącym roku szkolnym realizują program z zakresu profilaktyki zdrowotnej "Mały Ratownik to ja". Celem prowadzenia edukacji ratowniczej jest zapobieganie i minimalizowanie skutków zagrożeń oraz wyposażenie uczniów w wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy.  Zadaniem programu jest uświadomienie dzieciom o grożących niebezpieczeństwach, uwrażliwienie ich na dbałość o  swoje  zdrowie.  Program  poświęcony  jest  tematyce  zapobiegania  wypadkom oraz  sposobom  prawidłowego  zachowania  się  w  miejscach  wypadku. Dzieci  mają  nie  tylko  poznać  zasady  zachowania  bezpieczeństwa  w  domu, szkole i  w innych miejscach, ale również wdrożyć odpowiednie postępowanie w sytuacji zagrożenia życia, wypadk, czy katastrofy oraz nabyć praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w realnych wydarzeniach. Realizacja tego programu umożliwi kształcenie u  dzieci  bezpiecznych  zachowań, nabycie  umiejętności  zachowania  w  sytuacji zagrożenia  życia  i  zdrowia  oraz  nabycie  praktycznych umiejętności  udzielania  pierwszej  pomocy  poszkodowanym. Osobami odpowiedzialnymi za realizację programu są p. K. Tuzimska oraz p. A. Szabat

  • Zakodowana klasa trzecia - Uczniowie klasy trzeciej, pod opieką wychowawczyni p. K. Tuzimskiej oraz p. A. Szabat, od II semestru roku szkolnego 2017/2018 realizują zadania z tzw. kodowania na dywanie. Poznają także tajniki programowania oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii w edukacji m.in. tabletów, tablicy interaktywnej i mini robotów. Włączyli się również w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, Tygodnia z Internetem oraz zorganizowali Godzinę Kodowania 2019.

  • "Trzymaj formę" - W bieżaym roku szkolnym nasza szkoła realizuje również program "Trzymaj formę". To inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.Program "Trzymaj Formę!" pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki. Realizowany jest metodą projektu, dzięki czemu wykracza poza podstawę programową i programy nauczania szkoły. Projekty powinny służyć promocji aktywności fizycznej, uczyć prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży, ze szczegółowym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru. Koordynatorem programu z ramienia szkoły został p. A. Sagan. Osobą odpowiedzialną za realizację akcji jest również p. A.Klimek.

  • "Moje dziecko idzie do szkoły" -W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła poraz kolejny już zgłosiła udział do programu "Moje dziecko idzie do szkoły". Realizować go będą wszyscy uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klasy I, dla których przekroczenie progu szkoły to wielkie przeżycie. Program został skierowany do ich rodziców i opiekunów, a jego celem jest podniesienie wiedzy na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, roli w kształtowaniu prawidłowych nawyków prozdrowotnych u dzieci oraz przekonanie o skuteczności podejmowania działań profilaktycznych.Koordynatorem odpowiedzialnym za realizację programu z ramienia naszej szkoły jest p. B. Sudół - wychowawczyni oddziału przedszkolnego, zaś w realizację włączone są również p. J. Stasiak oraz p. E.Krawiecka.

  • Niesamowity świat higieny jamy ustnej - W bieżącym roku szkolnym nasi najmłodsi koledzy i koleżanki uczęszczający do oddziału przedszkolnego pod opieką wychowawcy przystąpili do programu "Niesamowity świat higieny jamy ustnej". Szkolnym koordynatorem projektu jest p. E. Krawiecka.

  • "Moda na czytanie" - To projekt mający na celu popularyzowanie czytania wśród uczniów klasy trzeciej jako formy spędzania wolnego czasu, wyrabianie w dzieciach nawyku systematycznego czytania, ze szczególnym zwróceniem uwagi na umiejętność rozumienia czytanego tekstu oraz obcowanie z literaturą, słowem czytanym, językiem literackim, a także rozbudzanie zainteresowania książką.

  • "Ile waży święty Mikołaj" - Uczniowie klas I-III oraz IV-VIII zgłosili swój udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej "Ile waży święty Mikołaj?". Celem konkursu jest wsparcie funduszu, z którego wypłacane są stypendia oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży, wychowanków Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Wsparcie umożliwia im rozwój talentów oraz pasji. Dzięki niemu młodzież zdobywa przydatną wiedzę oraz poznaje sposoby na jej praktyczne wykorzystanie. Konkurs polega na zebraniu bilonu o jak największej wadze w okresie trwania konkursu. Bilon będzie zbierany wśród uczniów, nauczycieli i pracowników.  Zebrany bilion posłuży do zważenia św. Mikołaja podczas Orszaku św. Mikołaja 9 grudnia 2018 r. Więcej informacji u koordynatorów akcji p. K. Tuzimskiej oraz p. A. Klimek. 

  • "Mamy kota na punkcie mleka" - W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I-III zgłosili swój udział w projekcie „Mamy kota na punkcie mleka”. Jest to projekt finansowany z Funduszu Promocji Mleka realizowany przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Głównym celem projektu jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mlecznych pochodzących z Polski. Uczniowie poprzez zabawę zdobywać będą wiedzę w zakresie zdrowego żywienia oraz dowiedzą się jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe. Pprzekonają się dlaczego warto pić mleko i jeść przetwory mleczne. Dodatkowo zdobędą wiedzę na temat unikalnej wartości odżywczej mleka oraz roli jaką odgrywa w zachowaniu zdrowia. Szkolnym koordynatorem projektu jest wychowawca klasy trzeciej.

  • "Dobrze jemy ze szkołą na widelcu" - klasa III realizuje ogólnopolski program edukacyjny, który uczy, czym jest dobre jedzenie, skąd się bierze i dlaczego jest takie ważne. Szkolnym koordynatorem jest p. K. Tuzimska

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiełczewicach Górnych
    Kiełczewice Górne 41
    23-107 Strzyżewice
  • tel./ fax. (81) 566 66 04

Galeria zdjęć