W dniu 31 października zostały ogłoszone wyniki Międzyszkolnego Konkursu Grafiki Komputerowej "JAN PAWEŁ II - PRZYJACIEL MŁODZIEŻY" pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Do konkursu zgłoszono 94 prace z Lublina, województwa lubelskiego i z całej Polski. Cieszymy się, że wśród laureatów znaleźli się również uczniowie naszej szkoły, którzy wykonali prace konkursowe w programie MS Paint.
W kategorii klas I-III wyróżnienie otrzymał Tomasz Janik - uczeń klasy 3. W kategorii klas IV-VI 2. miejsce zajęła Natalia Kowalczyk z klasy 5.
Serdecznie gratulujemy. Wręcznie dyplomów i nagród odbędzie się 9 listopada br. o godzinie 11.00 w SP 51 w Lublinie podczas uroczystej akademii z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Absolwenci, Przyjaciele, Sympatycy Publicznej Szkoły Podstawowej
w Kiełczewicach Górnych
Dnia 02 lipca 2018 r. uchwałą nr XLVII/263/18 Rady Gminy Strzyżewice Publiczna Szkoła Podstawowa w Kiełczewicach Górnych otrzymała imię Orła Białego.
Zwracamy się w imieniu całej społeczności Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kiełczewicach Górnych z prośbą o finansowe wsparcie Komitetu Fundacji Sztandaru, które pozwoli na ufundowanie nowego sztandaru i przekazanie go szkole. Uroczystość nadania imienia i nowego sztandaru odbędzie się w dniu 16 listopada 2018 r.
Wpłat można dokonywać na konto Rady Rodziców przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kiełczewicach Górnych z dopiskiem „Sztandar”, numer konta: 96 8685 0001 0130 1052 2000 0010.
Będziemy bardzo wdzięczni, jeśli na naszą gorącą prośbę nie pozostaną Państwo obojętni.
Z poważaniem,
Samorząd Uczniowski, Rada Pedagogiczna, Dyrektor szkoły oraz Rada Rodziców
Nasza placówka zachęca wszystkich uczniów do włączenia się w akcję organizowaną przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”.
W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewamy 4-zwrotkowy hymn narodowy.
24 października przypada Światowy Dzień Walki z Otyłością. Tego dnia zwracamy szczególną uwagę na problem otyłości, jej przyczyny i sposoby walki z dodatkowymi kilogramami. Otyłość to choroba cywilizacyjna, która co roku dotyka coraz większej liczby osób na całym świecie. Cierpią na nią nie tylko dorośli, ale i coraz częściej dzieci.
Złe nawyki żywieniowe, brak ruchu i niezdrowy styl życia powodują nie tylko przyrost masy ciała, ale też liczne problemy zdrowotne. Są to bardzo często choroby układu krążenia, serca, nadciśnienie i miażdżyca, dodatkowo u osoby z poważną nadwagą wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru oraz zawału, a także cukrzycy typu II.
Właśnie z tych powodów poruszyliśmy to zagadnienie. Uczniowie klasy VII i VIII pod opieką nauczyciela biologii p. M. Kołtun, przygotowali dla młodszych kolegów szereg plakatów informujących czym jest otyłość, jakie niesie ze sobą zagrożenia dla zdrowia oraz jak z nią walczyć. Można tam było znaleźć nawet przepisy na pyszne sałatki. Dzieci uczestniczyły w ankiecie pod tytułem wybierz zdrowe warzywa i owoce albo niezdrowe chipsy. Przykro nam o tym pisać ale wśród ankietowanych tylko 47% uczniów wybrało warzywa, a aż 53% chipsy. Uczniowie mogli również wyliczyć swoje BMI. Okazuje się, że większość naszych uczniów ma prawidłową masę ciała w stosunku do wzrostu. Bardzo pocieszające jest to, że wszyscy bardzo chętnie degustowali bezcukrowe herbatki ziołowe i owocowe, poznając nowe smaki. W taki sposób wskazywaliśmy alternatywę dla słodzonych, gazowanych napoi. Dużą popularnością cieszyły się także rozdawane na korytarzu koreczki owocowe, suszone i świeże owoce oraz bakalie, które rozeszły się jak przysłowiowe świeże bułeczki. Wielu było również zwolenników ćwiczeń fizycznych, które demonstrowane były na korytarzu.
Akcja cieszyła się sporą popularnością wśród uczniów dlatego będziemy ją kontynuować.
W dniu 24 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej już edycji Gminnego Konkursu Poezji i Piosenki Ludowej "JARZĘBINKA" organizowanego przez PSP w Strzyżewicach-Rechcie.
Przed zgromadzoną komisją konkursową oraz publicznością zaprezentowało się 9 uczniów z klas I-VII. Nagrodzeni zostali:
- w kategorii recytatorzy: Tomasz Janik z kl. III, Julia Rybaczek z kl. VI, Łucja Szyszka z kl. VII. Wyróżnienie otrzymał Krystian Kowalczyk z kl. III.
- w kategorii wokalnej nagrodę zdobyła Katarzyna Grzywa z kl. VI, zaś wyróżnienie otrzymał Maciej Biały z kl. VII.
Serdecznie gratulujemy.
W dniu 24 października 2018 r. delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami p. E. Krawiecką i p. A. Szabat uczestniczyła w uroczystości 100. rocznicy działalności Domu Zakonnego Zgromadzenia Sług Jezusa w Kiełczewicach Maryjskich, połączonej ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości pod hasłem „W BLASKU JUBILEUSZY".
Nasi uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć w części artystycznej przygotowanej przez mieszkanki i pracowników Domu Pomocy Społecznej, a także wysłuchać wystąpień przybyłych gości. Po części oficjalnej uczniowie mieli okazję integrować się z uczniami z innych szkół przybyłych na uroczystość podczas wspólnych gier i zabaw, a także śpiewania pieśni patriotycznych. Nie zabrakło również pysznego poczęstunku. Zadowoleni, pełni wrażeń wszyscy wrócili do szkoły.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I-III zgłosili swój udział w projekcie „Mamy kota na punkcie mleka”. Jest to projekt finansowany z Funduszu Promocji Mleka realizowany przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Głównym celem projektu jest wzmocnienie pozytywnego wizerunku mleka i produktów mlecznych pochodzących z Polski.
Uczniowie poprzez zabawę zdobywać będą wiedzę w zakresie zdrowego żywienia oraz dowiedzą się jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe. Pprzekonają się dlaczego warto pić mleko i jeść przetwory mleczne. Dodatkowo zdobędą wiedzę na temat unikalnej wartości odżywczej mleka oraz roli jaką odgrywa w zachowaniu zdrowia.
W dniu 18 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły, pod opieką katechetki p. I. Korniak, przygotowali uroczysty apel z okazji rocznicy wyboru Karola Wojtyły na głowę Kościoła.
Hasło Dnia Papieskiego jest zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa Papieża Polaka. Promieniowanie ojcostwa – to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok. Przypomina nam, że Bóg potęguje swoje imię „Ojciec” troszcząc się o nasze zbawienie.
W tym dniu w szczególny sposób możemy podziękować Bogu za św. Jana Pawła II, poznawać jego naukę, to wszystko, co przekazywał Kościołowi, a także współczesnemu światu.
W dniu 17 października 2018 r. odbyła się "VI Artystyczna Jesień w Załuczu", zorganizowana przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy i Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Specjalnej Troski "Daszek" w Załuczu.
Tym razem uczestnicy przeglądu twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich pełnosprawnych rówieśników występowali na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej. Zmiana miejsca spowodowana była dużą ilością wykonawców (około 100 osób), którzy przygotowali kilkanaście krótkich scenek teatralnych i występów wokalnych. Imprezie towarzyszył wernisaż prac plastycznych.
Swoje talenty zaprezentowali m.in. artyści ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych z Bystrzycy i Olbięcina, Zespołu Szkół Specjalnych, Ośrodka Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Matczynie, Środowiskowego Domu Samopomocy z Bychawy, Domu Pomocy Społecznej w Popkowicach, Warsztatów Terapii Zajęciowej, prowadzonych przez Fundację "Między Nami" w Krężnicy Jarej oraz uczniowie ze szkół podstawowych w Kiełczewicach Górnych, Krzczonowie, Niedrzwicy Dużej i Strzeszkowicach.
Naszą placówkę reprezentowała klasa III pod opieką wychowawców. Mali artyści przygotowali scenkę „O gęsiareczce Kasieni i cudownych listkach Pani Jesieni”. Za swój występ otrzymali nagrodę, w postaci statuetki oraz słodkich łakoci. Taki wyjazd oprócz integracji z osobami niepełnosprawnymi uczy nas innego spojrzenia na świat. Każdy chociaż raz powinien uczestniczyć w takim wydarzeniu.
"Jeden z najgłębszych sekretów życia polega na tym, że tylko to wszystko
co robimy dla innych, jest tym, co naprawdę warto robić". / C. Lewis
Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela, obchodzimy 14 października. Tego dnia świętują nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy oświaty. W tym roku, w piątek 12 października, odbył się uroczysty apel, na który przybyli zaproszeni goście m.in.: p. J. Pruś - przedstawiciel organu prowadzącego, emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni.
Spotkanie rozpoczęła dyrektor szkoły, przypominając genezę święta. Podziękowała wszystkim pracownikom podkreślając, że praca, którą wykonują, to wyzwanie wymagające cierpliwości, wielu poświęceń oraz zaangażowania. Słowa podziękowania i uznania skierowała również do pracowników administracji i obsługi, którzy przyczyniają się do tworzenia przyjemnych i estetycznych warunków nauki i pracy.
W kolejnej części spotkania uczniowie klasy szóstej, pod opieką wychowawczyni, przygotowali krótkie scenki, które w bardzo humorystyczny sposób przedstawiły szkolne perypetie. Niektórzy bardzo pozytywnie nas zaskoczyli, odkrywając swoje talenty aktorskie i doskonale wcielając się w przydzielone im role.
Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego, organizowanego przez Samorząd Uczniowski ph. "Zgadnij kto to". Nauczyciele oraz pracownicy szkoły udostępnili swoje zdjęcia z najmłodszych lat, zaś zadaniem uczniów było rozpoznanie ich. Niektórzy przeszli ogromną metamorfozę, dlatego było to nie lada wyzwanie. Jednak czujne oko uczennicy klasy VIII - Magdy bez trudu odnalazło podobieństwo 12 osób. Niemniej spotrzegawczy okazał się Dawid z kl. VII oraz Marta z kl. VIII.
Korzystając z okazji życzymy wszystkim pracownikom szkoły radości i satysfakcji z wykonywanej pracy.
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła, w dniu 11 października, zorganizowała rajd rowerowy do miejsc pamięci w naszej najbliższej okolicy. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VII i VIII, pod opieką p. W. Rymarza oraz p. A. Sagana.
Najpierw pojechaliśmy do lasu w Kiełczewicach Górnych, gdzie znajduje się mogiła kapitana Niewiadomskiego. Nasza szkoła od lat opiekuje się tym nagrobkiem, pochodzącym z drugiej wojny światowej.
Kolejnym punktem naszej wyprawy był cmentarz z okresu pierwszej wojny światowej znajdujący się na Murakowej Górze. Cmentarz założono w 1914 roku. Spoczywają tutaj głównie żołnierze austriaccy, niemieccy oraz kilku Rosjan. Pierwotnie znajdowało się tam 44 mogił.
Potem udaliśmy się do wsi Kiełczewice Dolne, gdzie również znajduje się cmentarz wojenny z czasów pierwszej wojny światowej. Jest tu zbiorowa mogiła w kształcie kopca. Było to miejsce zbiorowego pochówku żołnierzy armii austriackiej i rosyjskiej poległych w czasie „Letniej ofensywy‘’ w 1915 roku.
Następnie pojechaliśmy szlakiem św. Jakuba w kierunku Wilkołaza. W czasie pierwszej wojny światowej znajdował się tam duży cmentarz o powierzchni około pół hektara położony na polach. Obecnie znajduje się tam pamiątkowy krzyż. Po wojnie ciała poległych żołnierzy zostały stąd ekshumowane.
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy, był cmentarz niemieckich osadników. Przybyli oni na Borkowiznę w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku ze starych niemieckich kolonii w Galicji i pozostali tu do II wojny światowej.
Ten rajd uświadomił nam, że nasza okolica ma bardzo bogatą historię, o której warto pamiętać. Dlatego powinniśmy dbać o takie miejsca i nigdy o nich nie zapominać.
Poniżej zamieszczamy plan lekcji dla wszystkich klas z naniesionymi zajęciami projektowymi, które rozpoczynają się już od 8 października.
Jednocześnie informujemy, że od 8 października autobus szkolny odjeżdżać będzie po zakończonych zajęciach o godz. 15.00.
Poniżej zamieszczamy pierwszy numer szkolnej gazetki "Dzięciołek".
Zachęcamy do lektury.
W dniu 4 października Samorząd Uczniowski zorganizował szkolną dyskotekę z okazji Dnia Chłopaka. Wzięli w niej udział uczniowie klas IV-VIII. Już od progu szkoły słychać było dźwięki muzyki tanecznej.
Na dyskotekę organizatorzy przygotowali zabawy i konkursy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie brali w nich udział i wciąż domagali się kolejnych. Odbyły się też wybory Super Chłopaka. Tutaj również nie brakowało chętnych, by stanąć do rywalizacji o ten zaszczytny tytuł. Wszyscy doskonale poradzili sobie z zadaniami i po wielu konkurencjach został wyłoniony zwycięzca - Patryk, uczeń kl. VII.
O tym, że wszyscy świetnie się bawili świadczą zdjęcia w naszej fotogalerii.
Pielęgnując tradycje czytania książek uczniowie klasy drugiej również w bieżącym roku włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Dzień Głośnego Czytania.
W tym roku szkolnym ponownie mieli przyjemność gościć Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ewy Kołaczkowskiej oraz niesamowite pluszaki – lisa Lucka, króliczka Zuzię, sowę Zosię, rysia Rysią, bobra Borysa, jeżyka Jerzyka. Uczniowie wysłuchali czytanego przez panią Monikę Zagórską – Kozak opowiadania z książki Gangu Słodziaków. Śpiewali piosenki swoich bohaterów, przedstawili inscenizacje do wysłuchanego opowiadania, rozwiązywali karty pracy oraz tworzyli piękne prace plastyczne.
Na koniec spotkania pani Dyrektor wręczyła dzieciom słodki witaminowy poczęstunek. Uczniowie oraz wychowawczyni klasy drugiej składają serdeczne podziękowania pani Monice za przyjęcie zaproszenia i wspólne czytanie.
Co prawda w 2018 r. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypadał 29 września jednak uczniowie klasy trzeciej obchodzili go 4 października. Jest to święto, które skierowane jest głównie do dzieci. Już dawno udowodniono, że czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.
W ramach akcji dzieci wraz z wychowawczyniami czytały głośno wybrane książki. O tym, że okazji do czytania jest wiele, doskonale wiemy dlatego powinniśmy poświęcać czas na lekturę nie tylko w szkole ale przede wszystkim w domu. Uczniowie klasy trzeciej o tym wiedzą i dlatego "tej zasady się trzymamy, dlatego codziennie razem głośno czytamy!
W środę 3 października uczniowie klasy V pod opieką wychowawczyni odwiedzili wychowanków DPS w Kiełczewicach Maryjskich i wzięli udział w uroczystości powitania jesieni.
Po obejrzeniu występów gospodarzy i rozstrzygnięciu konkursu na najładniejszą dekorację jesienną, także dzieci z naszej szkoły zaprezentowały krótki program słowno – muzyczny o tematyce jesiennej.
Na pożegnanie, po mile spędzonym czasie, dzieci otrzymały w prezencie jedną z prac konkursowych, przepięknie ozdobioną motywami jesiennymi ramkę.
Drodzy Rodzice,
informujemy, że wysokość składki ubezpieczenia NNW w roku szkolnym 2018/2019 wynosi 40 zł.
Wpłat prosimy dokonywać do dnia 28 września 2018 r.
Dzień Chłopaka to święto obchodzone przez nastolatków w dniu 30 września. Z tej okazji dziewczynki z wszystkich klas składają kolegom najlepsze życzenia, dołączając do życzeń drobne upominki.