Nawigacja

  • Święto Pieczonego Ziemniaka

    W ciepły, wrześniowy dzień, 28 września 2018 r., uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawczyni udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach, by wziąć udział w obchodach Święta Pieczonego Ziemniaka. Na uczestników czekały gry i zabawy zręcznościowe, a także pyszna niespodzianka. Dzisiejsze spotkanie to równocześnie doskonała okazja, by poznać rówieśników z innych szkół z placówek gminy Strzyżewice.

  • Dywizjon 303. Historia prawdziwa

    W dniu 26 września uczniowie klas VI-VIII pod opieką wychowawców udalei się do jednego z lubelskich kin by obejrzeć najnowszy film "Dywizjon 303".

    Jak możemy przeczytać na stronie www.filmweb.pl: "Film „Dywizjon 303” to prawdziwa historia polskich asów przestworzy, inspirowana bestsellerem Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. Polscy lotnicy, początkowo niedoceniani i wyśmiewani, stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych. W czasach, gdy każdy dzień mógł być ostatnim, nie wahali się wykonywać ewolucji powietrznych na granicy szaleństwa. Nikt nie latał tak jak oni. Ich ponadprzeciętne umiejętności i niezwykły patriotyzm mogą być przykładem dla kolejnych pokoleń Polaków, czym jest prawdziwe bohaterstwo. Film opowiada nie tylko o spektakularnych akcjach, w których brali udział podczas Bitwy o Anglię, ale pokazuje również ich życie prywatne. Kogo kochali, kogo stracili i za kim tęsknili".

  • Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku

    25 września odbyła się wycieczka zawodoznawcza  podczas której zwiedzaliśmy obiekty zakładowe Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy VII i VIII naszej i sąsiedniej szkoły.

    Na początku obejrzeliśmy film opowiadający o historii firmy, jej celach i współpracy zagranicznej. Zaznaczono w nim, że  wielu dziesiątków lat technologia produkcji łożysk pozostaje w rękach  firmy i jest ciągle doskonalona. Podstawą jakości  ich towarów jest wysokiej jakości materiał z którego wykonywane są łożyska.

    Następnie podzieliliśmy się na dwie grupy i pod opieką zakładowych pracowników BHP, zaopatrzeni w okulary ochronne i kamizelki odblaskowe rozpoczęliśmy zwiedzanie. W każdej z hal zakładowych mogliśmy przyjrzeć się pracy ludzi w innych zawodach, obejrzeć maszyny i taśmy produkcyjne. Poznaliśmy też budowę i sposób powstawania dwóch typów  łożysk. Zaskoczeniem dla nas było to, że niektóre ich elementy powstają z tworzyw sztucznych.  Część  asortymentu produkowana lub składana jest ręcznie dlatego też podziwialiśmy zręczną i precyzyjną pracę ludzkich rąk na taśmie produkcyjnej i w pakowalniach. Normy do wypracowania w ciągu godziny na takiej taśmie dzieci uznały za bardzo wysokie.  Podczas tej wędrówki po halach towarzyszyły nam różne odgłosy pracujących maszyn  i zapach oleju. Zauważyliśmy że pracuje tam bardzo dużo  kobiet. Uczniowie rozważali czy chcieliby pracować w takim miejscu, kreślili ścieżkę kariery dla poszczególnych zawodów i dopytywali o możliwości zatrudnienia i zarobki.

    Tego dnia pogoda nie była najlepsza i trochę zmarzliśmy. Ale humory poprawiła nam gorąca pizza, którą zjedliśmy w małej pizzerii na zakończenie wycieczki.

  • Sztafetowe biegi przełajowe

    W dniu 24 września 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Strzyżewicach - Rechcie zostały rozegrane eliminacje gminne w sztafetowych biegach przełajowych.

    W kategorii chłopców klas VII-VIII nasza szkoła zajęła II miejsce, zaś w kategorii dziewcząt klas VII-VIII - I miejsce, a tym samym wywalczyła awans do etapu powiatowego.

    W kategorii dziewcząt klas VI i młodszych nasze uczennice zajęły II miejsce, natomiast chłopcy I miejsce i awans na rozgrywki powiatowe, które odbędą się 27 września 2018 r. w Bychawie.

    Gartulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Mamy laureatów gminnego konkursu

    W dniu 21 września uczniów klasy trzeciej odwiedziła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzyżewicach p. Monika Zagórska - Kozak, by wręczyć nagrody w konkursie plastycznym "Świętujemy urodziny Muszki -  w kręgu twórczości Ewy Kołaczkowskiej".

    Nasi uczniowie znaleźli się w gronie laureatów i otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

    II miejsce zajęła Agata Bańka, zaś wyróżnienia otrzymali Robert Toporowski oraz Tomasz Janik. Ale to nie był koniec niespodzianek, bowiem każdy z uczestników konkursu otrzymał również książkę "Dwunastu przyjaciół Muszki" autorstwa Ewy Kołaczkowskiej - patronki gminnej biblioteki.

  • „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”

    W dniu 21 września uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji "Sprzątanie świata - Polska", która jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W tym roku odbywa się pod hasłem „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”.

    „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także usuwanie dzikich wysypisk. „Sprzątanie świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. To interesująca metoda pracy wychowawczej oraz wartościowy sposób na realizację wolontariatu.

  • Pokazy cyrkowe

    Piątek 21 września rozpoczął się nam bardzo wesoło, bowiem naszą szkołę odwiedziła grupa cyrkowa "Szok". Były pokazy iluzjonistyczne, żonglerka, klaun. Wśród atrakcji nie zabrakło również pokazu jazdy na rowerze jednokołowym, sztuczek  oraz przezabawnego tańca klaunów. Chętni uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska żywego pytona.

    Dzieci świetnie sie bawiły. ponieważ były nie tylko widzami, ale i próbowały swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy.

  • Pokazy fizyczne

    W dniu 20 września uczniowie klas VII iVIII pod opieką p. M. Kołtun wezmą udział w pokazach fizycznych organizowanych przez UMCS w Lublinie, które będą uizupełnieniem realizacji podstawy programowej z fizyki.

    Ideą Pokazów z fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu.

  • Międzynarodowy Dzień Kropki

    15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy. Pomysł świętowania takiego dnia powstał, gdy Peter Reynolds napisał książeczkę pt. „The Dot” opowiadającą o małej dziewczynce Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków oraz wydana alfabetem Braille’a i jest inspiracją do aktywności dzieci w wielu krajach. Również w naszej szkole  uczniowie klasy drugiej poznali historię Vasthi i mieli okazję do nieskrępowanej zabawy. Niepozorna kropka była punktem wyjścia  do zabaw ruchowych, plastycznych , matematycznych oraz językowych.

    Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

  • Szkolny konkurs wiedzy o polskich symbolach narodowych „Pod znakiem Orła”

    Każdy kraj posiada własne symbole narodowe, które pełnią ważną rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej, podkreślają jego charakter, niezależność i dumę. Są związane z dziejami i tradycją historyczną państwa i jego mieszkańców. 

    Symbole narodowe darzone są ogromnym szacunkiem i pozostają pod szczególną ochroną prawa. Symbolami Rzeczypospolitej Polskiej są orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego”. Znajomość polskich symboli narodowych i ich historii jest obowiązkiem każdego Polaka. W związku z nadaniem naszej szkole imienia Orła Białego, a także obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowaliśmy dla uczniów naszej szkoły konkurs wiedzy  o polskich symbolach narodowych  „Pod znakiem Orła.”

    Szczegóły w regulaminie dostępnym poniżej oraz u p. M. Jakóbczak.

     

    Szkolny_konkurs_wiedzy_o_symbolach_narodowych.pdf

  • Gminny Konkurs Plastyczny "Pod znakiem Orła Białego"

    Zapraszamy wszystkich uczniów ze szkół podstawowych z terenu Gminy Strzyżewice do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym „Pod znakiem Orła Białego”.

    Jak wiadomo biało-czerwona flaga, godło z Białym Orłem w koronie i „Mazurek Dąbrowskiego” to symbole polskiej państwowości. To znaki najważniejsze, wyrażające naszą tożsamość. Konkurs plastyczny „Pod znakiem Orła Białego” związany jest z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz zbliżającą się uroczystością nadania Publicznej Szkole Podstawowej w Kiełczewicach Górnych imienia Oła Białego.

    Tematem pracy konkursowej jest przedstawienie wybranego wizerunku godła z orłem białym z okresu od czasów Mieszka I do współczesności; przedstawienie znaku orła jako świadka różnych wydarzeń historycznych; znak orła podczas uroczystości szkolnych, państwowych; okazywanie szacunku godłu polskiemu. Prace mogą przedstawiać artystyczne wizje autorów z zachowaniem należnego szacunku dla godła państwowego.

    Prace konkursowe należy dostarczyć do opiekuna konkursu do 31 października 2018 r. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi przed 16 listopada 2018 r.

    Spośród prac konkursowych spełniających wymogi regulaminu komisja konkursowa przyzna I II i III miejsce w każdej kategorii. Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

    Szczegółowe informacje dotyczące konkursu zawarte są w regulaminie.

    Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

     

    GMINNY_KONKURS_PLASTYCZNY_-_POD_ZNAKIEM_ORLA_BIALEGO.pdf

  • Pamiętamy o uczestnikach Powstania Warszawskiego

    Uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję przygotowaną przez Fundację Sensoria, która polega na wysłaniu kartek z podziękowaniami do bohaterów Powstania Warszawskiego. Każdy mógł napisać ogólne życzenia lub wybrać konkretną osobę, do której skierował swoje przemyślenia, tak jak zrobili to uczniowie klasy ósmej. Do tematu wszyscy podeszli bardzo poważnie. Pracowali w ciszy i skupieniu, a niektórzy nawet ozdabiali swoje kartki symbolami narodowymi.

    Wierzymy, że kartki od naszych uczniów przyniosą wiele radości adresatom. Była to dla nich niewątpliwie ciekawa lekcja patriotyzmu.

  • Wyślij kartkę bohaterON! - podziękuj bohaterom Powstania Warszawskiego

    Zachęcamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej BohaterON–włącz historię! Od 19 września każdy uczeń naszej szkoły będzie miał możliwość wysłania bezpłatnej kartki i powiedzienia „dziękuję” Powstańcom Warszawskim.

    BohaterON to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Jego zadaniem jest edukować społeczeństwo, ukazując nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje Powstańców. Mamy nadzieję, że kartki od naszych uczniów sprawią im wielką radość.

    Bezpłatne kartki będą do odebrania u p. T. Samolej i p. K. Tuzimskiej. Następnie po wypełnieniu można je zostawić, osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie akcji wyślą je na wskazany adres.

    Życzenia do powstańców można wysyłać także online. Akcja trwa do 2 października 2018 r. Więcej informacji można odnaleźć na stronie www.bohateron.pl

  • Konkurs - "Jestem spod znaku orła"

    Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w wewnątrzszkolnym konkursie literackim na temat "Jestem dumny/dumna, że jestem Polakiem". Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy historycznej, budowanie tożsamości narodowej, zainteresowanie uczniów tematyką patriotyczną oraz inspirowanie twórczości literackiej wśród uczniów.

    W ramach konkursu uczniowie mają przygotować:

    • klasy VI-VIII - forma prozatorska (opis, opowiadanie, wspomnienika, kartka z pamietnika, wywiad itp.)
    • klasy III-V wiersz o tematyce patriotycznej.

     

    Prace literackie nie powinny być dłuższe niż 2 strony formatu A4. Wiersz zaś musi zawierać minimum 5 zwrotek.

    Prace należy składać u p. T. Samolej do końca października 2018 r. Rozstrzygnięcie w listopadzie 2018 r.

    Organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody dla laureatów. Zachęcamy do udziału w konkursie.

  • Czytamy z Gangiem Słodziaków

    Uczniowie klas młodszych włączyli się w akcję Gangu Słodziaków zachęcającą do codziennego czytania wśród uczniów klas I-III.

    Gang Słodziaków to maskotki przypominające sześć leśnych zwierząt dostępne w jednym z sieci handlowych. Pluszakom towarzyszy książka "Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków", która opisuje ich poczynania.

    Za systematyczne czytanie uczniowie otrzymują od nauczyciela naklejkę z jednym z bohaterów Gangu, a następnie wykonują pracę konkursową.

    Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji zaszczepimy pasję do czytania wśród naszych uczniów.

  • Kalendarz roku szkolnego

    Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2018/2019, który zamieszczamy poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią.

    Kalendarz_roku_szkolnego_2018-19.docx

  • Zebranie z rodzicami

    Drodzy Rodzice,

    informujemy, że w dniu 17 września 2018 r. o godz. 17.00 odbędzie się zebranie z rodzicami.

    Serdecznie zapraszamy

  • Ubezpieczenie NNW

    Szanowni Rodzice!

    Przypominamy, że ubezpieczenie uczniów od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków nie jest obowiązkowe.
    Rodzice mają możliwość zawierania indywidualnych umów ubezpieczenia dla swoich dzieci.

  • "Piękna nasza Polska cała"

    W bieżącym roku szkolnym klasa III przystąpiła do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna nasza Polska cała".

    Tematyka zajęć związana będzie z treściami patriotycznymi i folkowymi. W każdym miesiącu roku szkolnego uczniowie poznawać będą kolejne regiony Polski. Wykonywać będziemy również zadania projektowe, co przyczyni się do ksdztałtowania postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwi na piękno, folklor i tradycje Polski.

     

  • Spacer po 64 polach

    Wszyscy wiemy, że szachy, zaliczane do sportów umysłowych, mają wiele walorów edukacyjnych. Są sportem umysłowym dostępnym dla osób z każdej grupy społecznej, mogą poprawić koncentracje dziecka bez względu na jego wiek, zwiększyć cierpliwości i wytrwałości, a przede wszystkim ćwiczą pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia.

    Uczniowie klasy trzeciej kolejny semestr realizują projekt edukacyjny „Z wizytą w Szachogrodzie”. Na pierwszym powakacyjnym spotkaniu przypomnieliśmy sobie zasady gry i stoczyliśmy pierwsze pojedynki.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiełczewicach Górnych
    Kiełczewice Górne 41
    23-107 Strzyżewice
  • tel./ fax. (81) 566 66 04

Galeria zdjęć