Nawigacja

  • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

    Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione przez UNESCO w 1995 r. doroczne święto poświęcone promocji czytelnictwa i podkreślające znaczenie praw autorskich. Obchodzone jest 23 kwietnia, w rocznicę urodzin lub śmierci kilku wybitnych pisarzy, m.in. Williama Szekspira.

    Inicjatywa została zapoczątkowana w Katalonii. Tego dnia w Hiszpanii każdy kupujący książkę dostaje różę. W ponad stu krajach na całym świecie wiele instytucji, szkół i bibliotek organizuje w ten dzień specjalne wydarzenia.

    W dniu 24 kwietnia klasa trzecia nawiązując do tego święta poznawała legendy i baśnie polskie. Wspólnie odczytaliśmy legendę "O białej damie", która do dziś wędruje po komnatach zamku królewskiego w Poznaniu. Rozmawialiśmy czym różni się baśń od legendy, a także przypomnieliśmy sobie legendy związane z miastem Lublin. Urządziliśmy także klasowy kącik książki patriotycznej.

     

  • Certyfikat "Piękna nasza Polska cała"

    W połowie kwietnia nasza placówka otrzymała kolejny certyfikat. Tym razem za aktywny i twórczy udział w Międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Piękna nasza Polska cała- Tu moje miejsce, tu mój dom", który realizują uczniowie klasy trzeciej.

    Przed nami kolejne wyzwania, które mamy nadzieję również zakończą się sukcesem.

     

     

  • Wiosenna przerwa świąteczna

    W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi (zgodnie z kalendarzem roku szkolnego opracowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej) od czwartku 18 kwietnia do wtorku 23 kwietnia 2019 r. trwać będzie wiosenna przerwa świąteczna.

    Ponownie na zajęciach dydaktycznych spotykamy się w środę 24 kwietnia 2019 r.

  • Egzamin ósmoklasisty

    W dniach 15-17 kwietnia odbędą się egzaminy ósmoklasistów wg poniższego harmonogramu.

    • 15 kwietnia godz. 9:00 - język polski
    • 16 kwietnia godz. 9:00 - matematyka
    • 17 kwietnia godz. 9:00 - język obcy nowożytny.

     

    W tych dniach nie odbywają się zajęcia dydaktyczne dla uczniów klas 0-VII. Szkoła pełni dyżur opiekuńczo - wychowawczy.

  • Szkoła z Prawami Dziecka UNICEF

    W 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę uchwalenia najważniejszego na świecie dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – Konwencji o prawach dziecka. W związku z tą szczególną datą nasza szkoła przyłączyła się do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Szkoła z Prawami Dziecka”.

    Celem projektu UNICEF jest zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji o prawach dziecka, zapoznanie dzieci i młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka a także wyróżnienie najaktywniejszych działaczy dbających o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności. Realizując projekt nasza szkoła ma szansę otrzymać Certyfikat Szkoły z Prawami Dziecka.

  • Ogłoszenie

    W związku z przystąpieniem nauczycieli do akcji strajkowej

    w dniach 08. - 10.04.2019 r.

    odbywają się wyłącznie zajęcia opiekuńcze.

  • Pierwsza pomoc przedmedyczna

    W dniu 05 kwietnia uczniowie klasy IV przygotowujący się do egzaminu na kartę rowerową mieli okazję uczestniczyć w prelekcji na temat udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu dowiedzieli  się m.in. jak ważna jest pierwsza pomoc, czyli czynności osoby prowadzące do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby poszkodowanej do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb.

    Wiedzą na ten temat podzieliła się z uczniami szkolna pielęgniarka, której serdecznie dziękujemy.
  • Warsztaty wielkanocne

    W dniach 02-05 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięłi udział w warsztatach wielkanocnych. Pod czujnym okiem Pań z Kiełczewickiego Klubu Seniora wykonywali palmy,. W kolejnych dniach zagłębiali tajniki wykonywania ozdób świątecznych.

  • Podziękowanie BohaterON

    W ostatnim czasie nasza szkoła otrzymała podziekowanie od Fundacji Rosa za aktywny udział w ogólnopolskim projekie "BohaterON - włącz historię", dofinansowanym ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

    Jak możemy przeczytać w otrzymanej wiadomości, do Powstańców Warszawskich trafiła rekordowa liczba dowodów uznania  –  290 544 kartek, listów i laurek ze wzruszającymi życzeniami. Większość kartek i listów została już dostarczona Powstańcom i przyniosła im wiele pozytywnych emocji. 

    Cieszymy się, że my również mogliśmy włączyć się w tą kampanię.

     

  • Na spektaklu "Ania z Zielonego Wzgórza"

    W dniu 03 kwietnia uczniowie klas IV - V pod opieką nauczycieli pojechali na spektakl teatralny pt. "Ania z Zielonego Wzgórza".

    Główna bohaterka Ania Shirley to nastoletnia, romantyczna, osobliwa dziewczynka z głową pełną marzeń, roztaczająca wokół siebie wielką radość i miłość. Jej przygody od lat zachwycają, bawią i wzruszają czytelników.

  • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na ten temat.

    W naszej szkole, na jednym z korytarzy, od kilku dni prezentowana jest gazetka tematyczna poświęcona autyzmowi. Ponadto uczniowie klas II i III mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach zajęciowych prowadzonych przez nauczycieli wspomagających, podczas których mogli się przekonać, że autyzm wprowadza zmysły w błąd. W ten sposób choć w niewielkiej części dzieci mogły zrozumieć na jakie trudności napotykają ludzie dotknięci autyzmem.

  • All Digital Week czyli Tydzień z Internetem 2019

    W dniach 25-31 marca uczniowie klas III-VI wzięli udział w ogólnoeuropejskiej kampanii "Tydzień z Internetem 2019", która jest koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. W tym roku do udziału zgłosili się również uczniowie naszej szkoły, którzy zarejestrowali się na stronie akcji. Do tej pory w całej Europie uczestniczyło już ponad milion osób. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów.

    Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach poświęconych świadomemu korzystaniu z zasobów internetowych. Zwracaliśmy uwagę na fakt, że często korzystamy z internetu w sposób bierny, nieświadomy i nieodpowiedzialny. Ilość informacji, które dzień w dzień docierają do nas z internetu, rośnie w zawrotnym tempie. Wiele z nich jest nieprawdziwych, niebezpiecznych tzw. “fake newsów”, które potrafią wyrządzić wiele przykrości i szkód. Podczas zajęć uczyliśmy się również jakie symbole i znaki stosować w zapytaniu, by wyniki wyszukiwania były odpowiednio zawężone i dopasowane.

  • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

    W dniu 2 kwietnia uczniowie klas II i III obchodzili Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jednocześnie w tym dniu przypada rocznica urodzin baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, dlatego postanowiliśmy sięgnąć po lektury jego autorstwa.

    Ustanowiony w 1967 roku Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ma na celu rozpowszechnienie czytania wśród najmłodszych i przypomina, jak ważne dla rozwoju dziecka jest poznawanie świata poprzez lekturę. W związku z tym odwiedziliśmy również bibliotekę publiczną, gdzie pani Asia przeczytała nam baśń Hansa Christiana Andersena pt. "Stokrotka". Opowiedziała nam o zgromadzonym księgozbiorze dla dzieci oraz przybliżyła kolejne etapy powstawania książki. Następnie wykonaliśmy ilustrację do treści przeczytanej baśni. W kolejnej części spotkania napisaliśmy list do innych dzieci zachęcający do czytania i korzystania z biblioteki. Pani Asia przypomniała nam również o akcji "Czytania z Gangiem Słodziaków" oraz akcji "Cała Polska czyta dzieciom", która ma na celu zachęcenie rodziców do czytania swoim pociechom.

    Z kolei uczniowie klasy drugiej rozwiązywali zadania i łamigłówki poświęcone baśniom tego duńskiego pisarza. Poznawali także największe ciekawostki dotyczące jego życia i twórczości. Podobnie jak starsi koledzy zapoznawali się z treścią baśni pt. "Krzesiwo", do której wykonali piękne ilustracje. Wychowawczyni przybliżyła dzieciom kolejne etapy powstawania książki oraz przypomniała o zaletach codziennego czytania.

    O tym, że kontakt z książką jest bardzo ważny wie doskonale każdy z nas. Czytanie pomaga bowiem rozwijać pamięć, wyobraźnię oraz poszerza nasze słownictwo. Lektury dostarczają nam również wiedzy z różnych dziedzin.

  • Kolejny numer "Dzięciołka"

    Drodzy Uczniowie,

    przed Wami kolejny numer szkolnej gazetki "Dzięciołek". Zachęcamy do lektury.

    Dzięciołek-marzec.pdf

  • Zebranie śródsemestralne

    Drodzy Rodzice. 

    W dniu 04 kwietnia 2019 r. o godz. 17.00 odbędzie się śródroczne zebranie z Rodzicami. 

    Prosimy o obecność.

     

  • Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

    Zarządzenie nr 5/2019 Lubelskiego Kuratora Oświaty z dnia 28 stycznia 2019 r. w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego do publicznych szkół podstawowych dla dorosłych, klas I publicznych szkół ponadgimnazjalnych, klas I publicznych szkół ponadpodstawowych, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1, pkt 2 lit. a, b, c, f, ustawy - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.) oraz na semestr pierwszy klas I publicznych szkół policealnych na terenie województwa lubelskiego na rok szkolny 2019/2020.

    Pełna treść zarządzenia znajduje się w załącznikach.

    zarzadzenie.pdf

    zal1.pdf

  • I Przegląd Teatralny w DPS w Kiełczewicach Maryjskich

    Dnia 27 marca 2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w I Przeglądzie Teatralnym organizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Kiełczewicach Maryjskich.

    Jako "Kabaret na jednej nóżce" uczniowie z klasy IV i V przedstawili na scenie "Bajki naszej babci", czyli trochę uwspółcześnioną i i okraszoną humorem wersję klasycznych bajek z dzieciństwa. Miło nam, że naszemu występowi towarzyszyły wybuchy śmiechu i oklaski, bo dzięki temu wierzymy, że nasz występ się podobał i możemy zaliczyć go do udanych.

    Oprócz naszej szkoły w przeglądzie wzięły udział również: grupa teatralna z DPS-u, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzyżewicach - Rechcie, reprezentacja Szkoły Podstawowej w Bystrzycy Starej i panie z Kiełczewickiego Klubu Seniora. Wszyscy występujący otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy, za które ze swojej strony serdecznie dziękujemy. Pragniemy podziękować również za pyszności przygotowane dla nas przez panie z DPS-u i Klubu Seniora.

    Mamy nadzieję, że przegląd będzie miał swoją kontynuację i spotkamy się w równie miłych okolicznościach w przyszłym roku.

    Dziękujemy również naszym uczniom biorącym udział w przeglądzie za zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły.

    Sprawczynie całego tego zamieszania - nauczycielki języka angielskiego oraz języka polskiego.

     

  • Dni otwarte w naszej szkole

    W dniu 26 marca 2019 roku odbył się w naszej szkole „Dzień  Otwarty” . Na dzieci czekało dużo atrakcji, rodzice mieli okazję zapoznać się ze szkołą, kadrą pedagogiczną, rozkładem dnia.

    Przyszli wychowankowie uczestniczyli w zabawach grupowych, pracach plastycznych w czasie których mieli okazję zapoznać się z rówieśnikami uczęszczającymi aktualnie do oddziału przedszkolnego.

    Nasi Goście wykonali „czarodziejskie buteleczki”, które wzięli z radością do domu. Mamy nadzieję , że „Dzień Otwarty” przyczynił się do oswojenia z nowym miejscem, aby we wrześniu chętnie i bez obaw do niego wrócić.

  • Światowy Dzień Poezji

    W dniu 22 marca uczniowie klasy I oraz III wspólnie świętowali Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

    Wiersze dla dzieci mają służyć nauce i poznawaniu najważniejszych wartości. Czytanie ich pomaga również w rozwoju inteligencji emocjonalnej u najmłodszych. W Polsce najpopularniejszymi twórcami wierszy dla dzieci byli Jan Brzechwa i Julian Tuwim, to oni stworzyli teksty, które idealnie nadają się do recytacji, ale także spełnią swoją rolę w wieczornym czytaniu do snu. 

    Właśnie dziś utwory tych dwóch poetów czytaliśmy wspólnie. Niespodzianką dla nas była wizyta pana Sławka, który przeczytał nam "Okulary" Juliana Tuwima. Następnie poznaliśmy najsłynniejsze wiersze z klasyki poezji dla dzieci. Wspólne rozwiązywanie kart pracy przysporzyło nam wiele uśmiechu oraz było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy uczniami obu klas.

    Na koniec czekała na nas słodka niespodzianka od Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ewy Kołaczkowskiej w Strzyżewicach za co serdecznie dziękujemy.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kiełczewicach Górnych
    Kiełczewice Górne 41
    23-107 Strzyżewice
  • tel./ fax. (81) 566 66 04

Galeria zdjęć