W dniu 22 marca uczniowie klas IV-VI postanowili zadbać o swoje zdrowie oraz poprawić kondycję, dlatego postanowili pojechać na zajęcia basenowe do Chełmskiego Parku Wodnego.
Wyjazd ma na celu doskonalenie umiejętności pływania, integracji dzieci. Jest również jedną z form aktywności sportowej. Zajęcia basenowe pozwalają pokonywać własne lęki, korygują wady postawy, dyscyplinują i uczą odpowiedzialności.
Buenos dias, Bonjour, dobré ráno...
Pierwszy dzień wiosny w bieżącym roku szkolnym przywitaliśmy w językach krajów europejskich. W tym dniu bowiem realizowaliśmy szkolny projekt edukacyjny "Dlaczego warto uczyć się języków obcych?" przygotowany przez nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego.
Po powitaniu wszystkich uczniów każda klasa otrzymała zadanie projektowe, które starała się wykonać jak najlepiej. Młodsze klasy poznawały różne kraje Europy kolorując obrazki zawierające m.in. flagi państw, charakterystyczne elementy kultury, zabytki. Starsi uczniowie mieli za zadanie przygotować plakat zachęcający do nauki języków obcych, który następnie musieli zaprezentować na forum. Argumentując swoje wypowiedzi starali się przekonać wszystkich, jak ważna w dzisiejszym świecie jest znajomość innych języków. Wśród licznie padających przykładów słyszeliśmy m.in. możliwość rozwoju, łatwość porozumiewania się z innymi.
Kolejnym punktem programu były prezentacje wylosowanych wcześniej przez gospodarzy klas poszczególnych państw Europy. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie klasy I opowiadając o Czechach. Klasa II zabrała wszystkich w podróż po Włoszech, Wytańczyli dla nas tarantelę - tradycyjny taniec włoski oraz zaśpiewali piosenkę o Rzymie. Z kolei uczniowie klasy III przybliżyli wszystkim Francję. Oprócz prezentacji przygotowali piosenkę w języku francuskim, zatańczyli kankana oraz poczęstowali zgromadzonych tradycyjnymi potrawami kuchni francuskiej. Kuchnię hiszpańską oraz stroje zaprezentowali uczniowie klasy IV, którzy opowiedzieli o architekturze, połozeniu oraz słynnych osobach wywodzących się z tego kraju.
Po przerwie obiadowej poznaliśmy kolejne kraje dzięki uczniom starszych klas. Słoneczną Grecję, taniec Zorba oraz kącik pełen pamiątek z tego pięknego kraju prezentowała klasa V. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem dopracowanego układu choreograficznego oraz jego wykonania. Szósta klasa z kolei zaskoczyła wszystkich przygotowując quiz wiedzy o Niemczech. Przeprowadzili także konkurs znajomości tytułów baśni braci Grimm. Anglię i Szkocję zaprezentowała klasa VII wzbogacając swój występ piosenką w wykonaniu Macieja. Aplauz publiczności wywołał układ choreograficzny przygotowany wspólnie z klasą VI. Z kolei najstarsi uczniowie opowiedzieli wszystkim o Rosji, przygotowując ciekawą prezentację multimedialną.
Ostatnim punktem spotkania było wykonywanie sałatki greckiej przez poszczególne klasy, a następnie wspólna degustacja.
W dniu 13 marca uczniowie klasy VI i VII pod opieką pani od doradztwa zawodowego przygotowali prezentacje dotyczące wybranych zawodów.
W czasie długich przerw młodszym kolegom opowiadali o pracy pielęgniarki, położnej, policjanta, ratownika medycznego i strażaka. Najciekawsze jednak okazały się rekwizyty które wystawione były przy stanowiskach z zawodami.
Dzieci oglądały elementy stroju strażaka, sprzęt jakim na co dzień posługuje się położna i pielęgniarka. Starsze koleżanki udzielały wskazówek jak należy udzielać pierwszej pomocy poszkodowanemu posługując się fantomem szkoleniowym do nauki reanimacji. Zainteresowanie dzieci było duże, co nas bardzo cieszy. Plakaty przygotowane przez uczniów jak zwykle można obejrzeć na szkolnym korytarzy. A na kolejne spotkanie z zawodami zapraszamy wiosną.
Serdecznie dziękujemy pani Barbarze Szyszka za udostępnienie ciekawych materiałów do prezentacji
W dniu 12 marca uczniowie klasy ósmej wraz z wychowawcą wzięli udział w Dniu drzwi otwartych w Zespole Szkół Techniki Rolniczej im. Wincentego Witosa w Piotrowicach.
Na przybyłych potencjalnych uczniów czekały liczne atrakcje, m.in.: pokazy spawania, toczenia i szlifowania podczas warsztatów szkolnych, prezentacja zawodu technik hotelarstwa, technik architektury krajobrazu. Można było obejrzeć również pokaz barmański, a także podnoszenia ciężarów oraz ćwiczeń kulturystycznych.
Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve zaprosiło wszystkie szkoły do udziału w dniu 12 marca 2019 r. w obchodach Dnia Matematyki. Ponieważ nasza szkoła zgłosiła swój udział w tym wydarzeniu, udostępnione zostały nam materiały w postaci interaktywnej prezentacji.
W tym roku hasłem przewodnim była „Matematyka dzika”, a więc czekały na nas pytania związane z dziką przyrodą w Polsce. Do każdego pytania dołączona została prawidłowa odpowiedź oraz krótki opis edukacyjny.
W ramach obchodów zmierzyliśmy się także z bingiem matematycznym. Budowaliśmy szkieletowe bryły przestrzenne za pomocą klocków konstrukcyjnych. Poznawaliśmy właściwości różnych przedmiotów, sprawdzaliśmy ich ciężar i objętość. Rozwiązywaliśmy również zadania matematyczne przygotowane dla nas przez uczniów klasy VII Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zofii i Juliusza Stadnickich w Osmolicach.
Dzień Matematyki skierowany jest do wszystkich; także tych, którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań wcale nie musi być karą, tylko sprawiać przyjemność. Wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. O tym, że matematyka nie musi być nudna, przekonał się dzisiaj każdy z nas.
W ramach ogólnopolskiej akcji "Marzec miesiącem czytania Tolkiena" w naszej szkole, przy współpracy z Filią Gminnej Biblioteki Publicznej, zostało zainicjowane wspólne czytanie jednego z najpopularniejszych utworów pisarza, czyli "Hobbita".
W akcję aktywnie włączyli się wszyscy uczniowie klas VI i VII. Głównym celem przedsięwzięcia jest promowanie twórczości autora, a także rozwijanie kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży.
Mamy nadzieję, że dla naszych uczniów będzie to także forma miłego i pożytecznego spędzenia czasu z rówieśnikami.
W piątek, 8 marca, uczniowie klasy ósmej pod opieką wychowawcy uczestniczyli w Dniach Otwartych Zespołu Szkół im. ks. Kwiatkowskiego w Bychawie.
Młodzież zwiedzała szkołę i uczestniczyła w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach-pokazach. Ponadto zostali oni zapoznani z ofertą edukacyjną, realizowanymi projektami unijnymi oraz planowanymi wyjazdami na staże zawodowe do Włoch, Portugalii i Hiszpanii.
Z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole odbyły się małe klasowe uroczystości. Każda klasa świętowała ten dzień na swój sposób.
Chłopcy zachowywali się względem swoich koleżanek jak prawdziwi gentelmani. Dziewczynki obdarowane zostały miłymi podarunkami oraz życzeniami.
Dziękujemy za pamięć, zaś wszystkim kobietkom życzymy wytrwałości w dążeniu do celu, radości z najdrobniejszych rzeczy oraz podejmowania słusznych decyzji.
W piątek, 8 marca, uczniowie klasy trzeciej, w ramach kontynuacji obchodów Europejskiego Dnia Logopedy, uczestniczyli w zajęciach z panią Magdaleną Babisz.
Na początku spotkania pani Magda opowiedziała o zawodzie logopedy, czym się zajmuje i w jaki sposób pomaga innym. Pokazała pomoce dydaktyczne jakich używa w pracy z dziećmi. Dla każdego z uczestników zajęć przygotowała ciekawe karty pracy, które dzieci wypełniały z wielkim zaangażowaniem. Każdy mógł pochwalić się poprawną wymową czytając krótkie wierszyki logopedyczne na forum klasy.
Informujemy, że od 14 marca startuje Szkolny Klub Szachowy.
Szachy uczą, kształtują i rozwijają takie umiejętności jak m.in. logiczne myślenie, umiejętność podejmowania decyzji, koncentracja i pamięć, zmysł obserwacji i ocena sytuacji, kreatywność i wyobraźnia, radzenie sobie z niepowodzeniami, współzawodnictwo oraz dyscyplina i zaangażowanie
Zajęcia prowadzone będą przez p. A. Szabat w czwartki w godz. 13:15 -14:00. Serdecznie zapraszamy
W dniu 6 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Wiedzy Biblijnej organizowanym przez nauczyciela katechetę z PSP w Strzyżewicach - Rechcie.
Uczniowie musieli wykazać się znajomością Dziejów Apostolskich.
II miejsce zajęła Aleksandra Sidor. Serdecznie gratulujemy.
Na dzień 6 marca przypada Europejski Dzień Logopedy, który obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce z tej okazji organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej. W bieżącym roku Dzień Logopedy obchodzony jest pod hasłem "W świat autyzmu".
W tym dniu uczniowie klasy trzeciej rozwiązywali różnorodne zadania językowe, a także brali udział w grach i zabawach logopedycznych. Nasze święto rozpoczęliśmy od porannej gimnastyki buzi i języka poznając historię świnki Chrumoczki, która wyruszyła na spacer po wiejskim podwórku. Następnie wyszukiwaliśmy w tekście ukryte imiona, odszukiwaliśmy wyrazy zawierające głoskę r. Zainteresowanie dzieci wywołały gry interaktywne na platformie edukacyjnej "Logofigle".
W dniu 05 marca naszą szkołę odwiedziła grupa uczniów z Zespołu Szkół Techniki Rolniczej im. Wincentego Witosa w Piotrowicach. Młodzież prezentowała uczniom klasy VIII placówkę, do której uczęszcza. Opowiadała o kierunkach na jakich można dalej się kształcić oraz o perspektywach dalszego rozwoju.
Uczniowie klas IV-VI pod okiem wychowawcy klasy czwartej przygotowują się do IX edycji konkursu prewencyjnego "Jestem bezpieczny" Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
Uczestnicy będą musieli wykazać się wiedzą m.in. z zasad bezpieczeństwa, problematyki uzależnień, przemocy i agresji rówieśniczej, podstawowych zasad z zakresu ruchu drogowego oraz udzialania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W dniu 4 marca uczniowie klasy siódmej pod opieką nauczyciela doradztwa zawodowego odwiedzili Urząd Miasta w Bychawie. Poznawali zakres obowiązków m.in.burmistrza i jego zastępcy. Grupa zaczęła zwiedzanie urzędu od sali konferencyjnej, w której spotkaliśmy się z burmistrzem Panem Januszem Urbanem. Opowiedział jak przebiega sesji rady miasta, czym zajmuje się on sam oraz za jakie zadania odpowiadają jego pracownicy.
Następnie zastępca burmistrza Pani Magdalena Kostruba podczas pogadanki przybliżyła uczniom jakie sprawy można załatwić w urzędzie. Oprowadziła nas po budynkach urzędu, a w kilku działach pracownicy przybliżyli nam czym zajmują się na co dzień. Kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego pokazała nam pisana ręcznie 100-letnia księgę, z której odczytała wybrany wpis dotyczący rejestracji nowego mieszkańca miasta. Uczniowie na zakończenie dostali pamiątkowe ołówki przygotowane na obchody 480 rocznicy powstania miasta Bychawa. W czasie wyjazdu integrowaliśmy się z młodzieżą z PSP w Strzyżewicach Rechcie.
Wcześniej, w tym samym dniu, uczniowie klasy ósmej pod opieką nauczyciela wiedzy o społeczeństwie odiwedzili Urząd Gminy w Strzyżewicach. Spotkanie miało na celu poznanie struktury organizacyjnej Urzędu Gminy oraz zadań należących do pracowników poszczególnych wydziałów w ramach realizacji zadań wynikających z podstawy programowej wiedzy o społeczeństwie. Celem wizyty było również utrwalenie przez uczniów wiedzy o samorządzie gminnym.
Miło nam poinformować, że nasza placówka poraz kolejny weźmie udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym "Piękna nasza Polska cała".
Honorowy patronat nad Projektem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, J.Lipiński-Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego, Centrum Edukacyjne „Bliżej Przedszkola”, Wydawnictwo Edukacyjne MAC, Telewizja Łódzka, Telewizja Aleksandrowski Kurier, Zespół ludowy „Rokiczanka”.
Projekt nawiązuje do 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
Celem programu jest kształtowanie postaw patriotycznych , uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski, kształtowanie tożsamości narodowej dzieci poprzez poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych, poznanie tradycji, zwyczajów, , poznanie tańców ludowych, wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.
Dnia 21 lutego w Polsce obchodzony był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Celem było kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny.
Obecnie na świecie używa się 6-7 tys. języków. Najpopularniejsze to mandaryński (1170 mln użytkowników), angielski (1135 mln), hiszpański (450 mln), hindi (400 mln) i arabski (350 mln).
Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie, posługuje się nią około 50 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami.
To, że jest to jeden z najtrudniejszych języków na świecie mogli przekonać się również uczniowie klasy trzeciej, którzy 26 stycznia "łamali" sobie język poznając "trzeszczące wierszyki".
Cieszymy się, że działania podjęte przez naszą szkołę znalazły się na liście inicjatyw Dnia Bezpiecznego Internetu 2019.
Za przeprowadzone zajęcia z dziećmi o tematyce bezpiecznego poruszania się po zasobach sieciowych nasza szkoła otrzymała podziękowanie i zaświadczenie.
Zarządzenie Wójta Gminy Strzyżewice w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów na rok szkolny 2019/2020 do publicznego przedszkola i oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę Strzyżewice.
Wnioski do pobrania zamieszczone są na stronie internetowej szkoły www.spkielczewice.edupage.org w zakładce Rekrutacja oraz w sekretariacie szkoły.